Odprto pismo ministrici za zunanje in evropske zadeve ge. Tanji Fajon v zadevi kršenja temeljnih človekovih pravic v Bolgariji
19/08/2024

Spoštovana ministrica ga. Tanja Fajon,

pišem vam v zvezi s sprejetjem bolgarskega anti-LGBTIQ+ zakona, ki je bil v bolgarskem parlamentu sprejet in podpisan s strani predsednika države prejšnji teden. Novi zakon v izobraževalnem sistemu prepoveduje »izvjanje propagande, promocije ali kakršnega koli spodbujanja idej in pogledov, neposredno ali posredno, povezanih z netradicionalno spolno usmerjenostjo in/ali spolno identiteto z izjemo biološke«. Takšen zakon krši osnovne človekove pravice oz. človekove pravice LGBTIQ+ oseb, ki so zaščitene oz. zapisane tudi v Ustanovnem sporazumu Evropske unije natančneje v Lizbonski pogodbi ter mednarodnih konvencijah. Menimo, da gre za nizkoten poiskus pridobivanja glasov za skrajno desničarske in prorusko usmerjene stranke pred prihajajočimi volitvami.

Prepričani smo, da gre za prvi, a ne zadnji korak k omejevanju temeljnih človekovih (otrokovih) pravic, med katere sodijo tudi pravice LGBTIQ+ mladostnikov. Evidentno je, da zakon sledi zgledu Madžarske in Rusije, pri katerih je znano, da so kmalu po sprejetju zakona, ki preprečuje LGBTIQ+ promocijo v izobraževalnem sistemu, sledili zakoni, ki so obravnavo LGBTIQ+ tem prepovedale v medijih, v Rusiji je med drugim prepovedno ustanavljanje in delovanje nevladnih LGBTIQ+ organizacij, itd. Različni mednarodni deležniki in institucije ocenjujejo zakone Madžarske in Rusije kot nezdružljiva z mednarodnimi in evropskimi standardi človekovih pravic. (Mnenje Beneške komisije o ruskem in madžarskem zakonu. )

Beneška komisija Sveta Evrope je večkrat ugotovila, da so takšni zakoni proti LGBTIQ+ propagandi v nasprotju z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah (EKČP). V svojem nedavnem mnenju o madžarskem zakonu proti LGBT propagandi je komisija ugotovila, da zakon ni združljiv z EKČP in mednarodnimi standardi človekovih pravic, vključno s spremembami zakona, ki se nanašajo na izobraževalni sektor.

Ugotovili so, da zakon »ne izpolnjuje pozitivne obveznosti Madžarske, da zagotovi, da izobraževalni sistem otrokom nudi objektivne in nepristranske informacije o spolni identiteti in spolni usmerjenosti ter jih ščiti pred diskriminacijo na istih podlagah.«

Bolgarski zakon je pripravila politična stranka Vazrazhdane, ki je v Evropskem parlamentu članica skupine Evropa suverenih narodov in so bili pred evropskimi volitvami izključeni iz skupine Identiteta in demokracija (ID) zaradi poročil o simpatiziranju z nacizmom. Javni odziv na sprejetje takšnega zakona s strani Slovenije je izjemnega pomena, saj smo bili v letošnjem letu priča podobnemu predlogu prav na domačih političnih tleh. Tu mislim na predlog o spremembi kazenskega zakonika, ki ga je letos vložil SDS in ga podprla tudi NSi, kjer bi kriminalizirali »promocijo« homoseksualnosti med mladoletniki. Četudi se trenutna vlada uspešno bori proti takšnim predlogom, ti nenazadnje nakazujejo, kakšna bo politika omenjenih strank v primeru zamenjave vlade na naslednjih volitvah oz. na katerih volitvah v prihodnosti.

Gre za alarmantni pojav pred katerim si ne smemo zatiskati oči, zato od slovenske vlade pričakujemo, da bo bolgarski zakon javno obsodila s tem poslala močno sporočilo EU, kot tudi opoziciji, da takšni zakoni na tleh EU nimajo prostora. Pričakujemo tudi, da boste preko zunanje politike in diplomacije naredili vse kar je v vaši moči, da Bolgarijo opozorite na kršenje človekovih pravic v njeni državi in posledično kršenje človekovih pravic v Evropski uniji, katere država članice je. Slovenija naj, tako kot je to storila v tožbi proti Madžarski, poda jasni signal, da ima do takšnih zakonov ničelno toleranco. Posledica takšnih zakonov se kaže v večji stopnji depresije, samomorilnosti, zlorabi alkohola in drog med mladimi LGBTIQ+ osebami, saj v prostoru, kjer preživijo tretjino svojega časa (izobraževalna ustanova) ne smejo in ne morejo izražati svoje prave osebnosti. Takšen zakon sporoča tudi, da LGBTIQ+ identitete v družbi niso priznane oz. družbeno zaželjene. Nenazadnje takšni zakoni spreminjajo izobraževalni prostor, katerega cilje je med drugim zagotoviti varen prostor za vse mladostnike – v prostor, ki je nevaren za LGBTIQ+ mlade in tudi LGBTIQ+ učitelje. Odpira se prostor za ustrahovanje in nadlegovanje posameznih oseb, ki ne morejo poiskati pomoči v izobraževalni ustanovi in pogosto tudi ne doma. Takšen poseg v izobraževalni sistem je dodatno zaskrbljujoč tudi zato, ker mladim onemogoča dostop do informacij o obstoju in zgodovini ene od manjšin, s katero se bodo v življenju srečevali, ter o kateri kroži mnogo politično motiviranih dezinformacij, ki ljudi brez podpore izobraževalnega sistema še hitreje zavedejo.

Zato vas pozivamo, da Slovenija odločneje reagira na nastalo situacijo in pritisne na Evropsko komisijo, da oceni skladnost zakona z zakonodajo EU ter odločno ukrepa proti Bolgariji, da podpre načela enakosti in človekovih pravic, ki so jedro EU.

Ostale objave

Konferenca ob Svetovnemu dnevu aidsa 2024

Vabljeni na Legebitrino konferenco »Izzivi pri zagotavljanju skupnostnih in zdravstvenih storitev na področju zdravja ranljivih skupin«. Konferenca bo potekala v torek, 26. novembra, z začetkom ob 12:30 v prostorih NIJZ na Zaloški cesti 29 v Ljubljani (Velika dvorana,...

Razpis za delovno mesto na področju mladinskega dela

Iščemo sodelavko* na programu Mladina za polni delovni čas - 40 ur na teden. (*Legebitra pri svoji (pisni) komunikaciji za naslavljanje oseb vseh spolov uporablja enega od slovničnih spolov.) Pogoji: vsaj izobrazba stopnje SOK 2 / EOK 2 in vsaj 2 leti delovnih...

Hiv – globalni kontekst pri ženskah

Hiv nesorazmerno prizadene ženske in dekleta, saj se dnevno okuži približno 7.000 žensk. Danes skoraj polovica odraslih, ki živijo s hivom po vsem svetu, predstavljajo ženske, pri čemer okužbe naraščajo, zlasti v vzhodni Evropi, Aziji in Latinski Ameriki. Epidemija je...

Dostopnost